ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА до звіту про виконання програми розвитку культури і духовності в Херсонській області на 2019 – 2021 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 25 квітня 2019 року № 1209 (зі змінами), за 2020 рік

0
64

Протягом 2020 року фінансування програми розвитку культури і духовності в Херсонській області на 2019 – 2021 роки (даліПрограма) здійснювалося за рахунок коштів обласного бюджету через головного розпорядника коштів – Департамент реалізації гуманітарної політики обласної державної адміністрації (далі – Департамент), а також за рахунок власних коштів КП «Кіновідеопрокат» ХОР (розділ 3 Заходів Програми).

У 2020 році обсяг фінансових ресурсів обласного бюджету, необхідний для реалізації заходів Програми становив 27526,03 тис. грн.

Фінансові ресурси виділено у сумі 3164,996 тис. грн на реалізацію таких заходів Розділу 1 Програми ««Збереження національних традицій та звичаїв. Забезпечення розвитку творчого потенціалу та культурного простору області»:

— організацію, проведення та участь у культурно-мистецьких заходах на міжнародному, всеукраїнському та, регіональному рівнях, у тому числі утримання, монтаж, демонтаж та інші заходи по новорічній ялинці  (1540,809 тис. грн);

— організацію та проведення циклу різножанрових заходів «Фестивальний марафон на Херсонщині» — різножанрових іміджевих масштабних фестивалів (1164,668 тис. грн);

— організацію та проведення культурно-мистецьких і просвітницьких заходів з нагоди відзначення державних свят та пам’ятних дат, знаменних та ювілейних подій (370,451 тис. грн);

— видання тематичної друкованої продукції, виготовлення презентаційних матеріалів про культурно-мистецький та історико-культурний потенціал області (84,80 тис. грн);

— організація культурно-мистецьких заходів для учасників АТО на сході країни, їх сімей та військових формувань, що знаходяться на прикордонних територіях Херсонської області (4,268 тис. грн).

Також в межах загальних асигнувань частково виконано заходи Розділу 2 Програми «Охорона та збереження культурної спадщини»:

— організація щорічної рятувально-археологічної пізньоскіфської експедиції» (88,10 тис. грн);

— забезпечення утримання будівель і споруд (оплата комунальних послуг та енергоносіїв, поточні видатки на утримання обласної інспекції по охороні пам’яток історії та культури) – 112,70 тис. грн;

— здійснення виплати заробітної плати працівникам обласної інспекції по охороні пам’яток історії та культури та відрахувань до соціальних фондів (1172,60 тис. грн).

Також частково реалізовано заходи Розділу 3 Програми «Створення умов для доступу громадян до сучасних творів національного кіномистецтва і кіноспадщини. Забезпечення функціонування комунального підприємства «Кіновідеопрокат» Херсонської обласної ради. Модернізація і технічне переоснащення ККЗ «Ювілейний»:

— здійснено виплату заробітної плати та відрахувань до соціальних фондів працівникам КП «Кіновідеопрокат» ХОР (1725,00 тис. грн – кошти обласного бюджету, 326,30 тис. грн – кошти КП «Кіновідеопрокат» ХОР, 810,20 тис. грн – грантові кошти, отримані КП «Кіновідеопрокат» ХОР від Українського культурного фонду);

— за рахунок коштів спеціального фонду (298,95 тис. грн) здійснено виготовлення проектно-кошторисної документації та частково відновлено внутрішні приміщення ККЗ «Ювілейний».

Протягом звітного періоду на виконання заходів Програми організовано та проведено близько 40 культурно-мистецьких заходів різних рівнів. (фестиваль виконавської майстерності «Поетичний камертон Ліни Костенко», Всеукраїнська конференція «Сучасна бібліотека — багатофункціональний простір місцевої активності», Міжнародний фестиваль театральних прем’єр «Мельпомена Таврії», фестиваль «Південний Шевченко Рок-фест Кобзар», святковий фінал обласного інтелектуального турніру «Ігри патріотів Херсонщини», Міжнародний кінофестиваль аматорського кіно «КіноКімерія», Всеукраїнська мистецька акція «Майстри мистецтв – трудівникам села» (заходи КЗ «Херсонський академічний театр ляльок» ХОР на території м.Скадовська та зон відпочинку Скадовського району), новорічні та різдвяні заходи (подарунки дітям пільгової категорії, встановлення та демонтаж новорічної обласної ялинки) та інші заходи відповідно до плану роботи Департаменту (прес-конференція «Херсонщина неймовірна», стратегічні наради, та ін. Проведення заходів сприяло задоволенню творчих потреб мешканців області, їхньому естетичному вихованню, розвитку і збагаченню духовного потенціалу.

Забезпечено організацію і проведення двох іміджевих масштабних фестивалів (фестиваль дитячої та юнацької творчості «Таврійська зірка», Фестиваль «Гогольфест»), які сприяли популяризації національних традицій та звичаїв, розвитку культурного простору області, збереженню та розвитку етнічної самобутності національних меншин.

Проведено близько 37 культурно-мистецьких і просвітницьких заходів з нагоди відзначення державних свят та пам’ятних дат, знаменних та ювілейних подій (День пам’яті Небесної Сотні, Міжнародний день музеїв, Цикл заходів до Дня Незалежності України, До Дня українського кіно, до Дня Державного прапору України та інші).

Забезпечено видання тематичної друкованої продукції, виготовлення презентаційних матеріалів про культурно-мистецький та історико-культурний потенціал області виділено — книги А.Кичинського «Сотворіння цвіту» та видання збірки «Світовий Авангард на Херсонській землі».

На виконання заходів Програми забезпечено участь у Всеукраїнській прощі для родин загиблих (померлих) військовослужбовців та ветеранів бойових дій, вшанування пам’яті полеглих захисників України в російсько-українській війні м.Київ, Михайлівська площа.

Влітку 2020 року відбувся 10 сезон робіт Пізньоскіфської археологічної експедиції в с. Червоний Маяк Бериславського району. Протягом польового сезону досліджено 8 поховань пізньоскіфської доби. Загалом виявлено близько 200 артефактів того часу, які після наукової обробки передано до фондів Херсонського обласного краєзнавчого музею. В роботах приймали участь аспіранти інституту археології НАН України.

Забезпечено оплату комунальних послуг та енергоносіїв, поточних видатків на утримання обласної інспекції по охороні пам’яток історії та культури. Забезпечено здійснення виплати заробітної плати працівникам обласної інспекції по охороні пам’яток історії та культури та відрахувань до соціальних фондів.

Необхідно зазначити, що у 2020 році заходи Програми реалізовані не в повному обсязі, оскільки на їх виконання кошти не виділялись, або виділялись не в повному обсязі.

Протягом 2020 року внесено зміни до Програми (рішення обласної ради від 28.02.2020 № 1571 та від 29.05.2020 № 1663) з метою забезпечення ефективного виконання її заходів, у зв’язку із змінами структури обласної державної адміністрації та зміною розпорядника коштів обласного бюджет. Зокрема, у тексті Програми та в заходах до неї замінено назву головного виконавця, а також викладено у новій редакції пункт 9 розділу 1 паспорта Програми, а також додаток 1 до Програми, та абзац четвертий пункту 2 розділу 1 додатка 2 до Програми.

З метою вдосконалення в області роботи щодо реалізації державної політики з питань розвитку української культури і кращих здобутків європейської та світової культури, створення сприятливих умов для забезпечення культурно-дозвіллєвих, інформаційних потреб населення, збереження історико-культурної та нематеріальної спадщини, створення умов для туристичної привабливості регіону, забезпечення сталого розвитку кіноіндустрії та інших креативних індустрій, організації локацій для створення відео контенту, для здійснення промоції області та створення для вітчизняних та іноземних суб’єктів кінематографії сприятливих умов для виробництва фільмів на території Херсонської області, підвищення ефективності діяльності державних установ галузі культури і мистецтва, Департаментом підготовлено проект змін до Програми в частині переліку заходів розділу «Охорона та збереження культурної спадщини» та розділу «Створення умов для доступу громадян до сучасних творів національного кіномистецтва і кіноспадщини. Забезпечення функціонування комунального підприємства «Кіновідеопрокат» Херсонської обласної ради. Модернізація і технічне переоснащення ККЗ «Ювілейний», а також щодо фінансової підтримки в частині повернення кваліфікованих витрат, здійснених вітчизняним чи іноземним суб’єктом кінематографії при виробництві (створенні) фільму на території області (кешрібейтів).

Вищезазначений проект змін до Програми схвалено розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 24 грудня 2020 року № 1012 «Про проект змін до програми розвитку культури і духовності в Херсонській області на 2019 – 2021 роки» та направлений на розгляд обласної ради.

Директор Департаменту
реалізації  гуманітарної політики
обласної державної адміністрації                                      Михайло ЛИНЕЦЬКИЙ